Zavolejte nám pro konzultaci zdarma
Vlysová podlaha je seskládána z jednotlivých prkének – vlysů do různých tvarů, nejčastěji stromečku nebo řemene. Na výrobu dřevěných vlysů se používá rostlé tvrdé dřevo, tedy buku, dubu, jasanu, javoru, akátu, ale i exotických dřevin jako Teak, Jatoba, Merbau, Ipe, Wenge, Bambus, Dousie, Iroko, Mahagon o síle 14-21 mm. Rozměry vlysů jsou rozmanité, nejčastěji šířky 50-80 mm a délky 200-600 mm, která jsou na dvou sousedních stranách opatřena péry, na dalších dvou stranách drážkami. Klasická vlysová podlaha se dříve přibíjela na záklop, dnes se převážně lepí.
Před samotnou pokládkou musíme vyhodnotit stav potěru či suché podlahy, zda vyhovuje k montáži masivních podlah. Ta spočívá v kontrole rovinnosti, pevnosti, soudržnosti, a vlhkosti. U podlahového topení také kontrola topné zkoušky. V neposlední řadě se také sleduje teplota a vlhkost vzduchu.
V případech nevyhovujících podkladů se provedou nutná opatření. Ve většině případů se řeší zbytková vlhkost, v některých i nevyhovující pevnost. Na tyto případy je možné použít speciální zpevňující penetrační nátěry či parozábrany.
Po kompletním dosažení stavební připravenosti je potřeba dřevo aklimatizovat. Doporučení je 7-14 dní jako minimum.
Vlysy se položí do lepidla, nejlépe pružného polyuretanu. Po pokládce se provede zbroušení povrchu a celoplošné vytmelení a další jemné zbroušení. Podlahová plocha se ukončí obvodovou lištou. Na takto připravený povrch se nanesou pečetní vrstvy v podobě laku nebo tvrdého voskového oleje.